تهران- میدان آرژانتین- خیابان بخارست (احمد قصیر)- نبش هشتم

02188502324

اختلال کروموزومی چیست؟

اختلال کروموزومی چیست؟

كروموزوم­ها، ساختارهاي رشته مانندی در هر سلول هستند كه ژن ها را حمل مي­كنند. اکثر افراد در هر سلول دارای 46 کروموزوم هستند، که یک مجموعه از 23 تایی از تخمک مادر است و مجموعه دیگر از اسپرم پدر است.

خطاهاي بيولوژيکي در مراحل اوليه تقسيم سلول اتفاق مي­افتند و موجب اختلالات در کروموزوم مي­شوند. به عنوان مثال، برخی از نوزادان با 47 کروموزوم رشد می­کنند. به جای 23 جفت همسان، 22 جفت به علاوه یک مجموعه سه­تایی دارند، که یک اختلال کروموزومی به نام تریوزومی نامیده می­شود.

اغلب زنانی که نوزادی با تعداد کروموزوم غیرطبیعی دارد، معمولا در اوایل بارداری سقط می­کنند. اما با وجود برخی اختلالات کروموزومی، ممکن است نوزاد زنده بماند با مشکلات رشد و نقص مادرزادی مواجه شود که می تواند از خفیف تا شدید باشد.

سندرم داون، که به عنوان تریوزومی 21 نیز نامیده می­شود، زمانی اتفاق می افتد که کودک یک نسخه اضافی از کروموزوم 21 در برخی از سلول­های خود یا همه سلول­های خود داشته باشد. سندرم داون، شایعترین اختلال کروموزومی است که نوزادان با آن متولد می­شوند.

سایر مشکلات کروموزومی که نوزادان با آن متولد می­شوند عبارتند از تریوزومی 18 و تریوزومی 13. این اختلالات تقریبا همیشه با عقب ماندگی عمیق ذهنی و سایر اختلالات مادرزادی مرتبط هستند. اگر آنها تا زمان تولد زنده بمانند، این نوزادان به ندرت بیش از چند ماه زندگی می­کنند. برخی از آنها چند سال زندگی می­کنند.

هر کسی می­تواند یک کودک با یک اختلال کروموزومی داشته باشد، اما این خطر با افزایش سن مادر، افزایش می­یابد. برای مثال، احتمال داشتن یک نوزاد با سندرم داون در 25 سالگی حدود 1 در 1200 است و در 40 سالگی، حدود 1 در 100 است.

امتیاز شما به این مقاله
5/5

منتظر نظرات خوبتون هستیم

لطفاً در لینک زیر نظرتون رو در مورد مرکز ما و خدماتمون بنویسید تا بقیه هم ازش استفاده کنن.
بخشهای جدید سایت

دانستنی های بارداری

قبل از بارداری تا بعد از تولد
جدید
اشتراک گذاری این مطلب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print
تبلیغات شما

جهت اطلاع از شرایط و تعرفه ها به شماره واتساپ 02188539951 یا جیمیل drshakeri.imagincenter@gmail.com پیام بدهید.