تهران- میدان آرژانتین- خیابان بخارست (احمد قصیر)- نبش هشتم

02188502324

غربالگری سه ماهه اول – تعیین جنسیت در غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه اول

آیا تعیین جنسیت در غربالگری سه ماهه اول انجام میشود؟

اختلالات کروموزومی با حاملگی در بانوان بالای 35 سال به بالا ارتباط مستقیم دارد، در هر صورت در هر سنی میتواند رخ دهد. در حقیقت بیشتر مبتلایان به سندرم داون در زنان زیر35 سال متولد میشوند .

غربالگری سه ماهه اول یک تست غیر تهاجمی بوده که همراه با آزمایش خون و سونوگرافی پیشرفته است و در سه ماهه اول حاملگی انجام می شود و خطرات بالقوه و شخصی برای بارداری را تشخیص می دهد.

سندرم داون و Trisomy 18 یا Trisomy 13 در  تست غربالگری با 95 درصد دقت قابل تشخیص هستند.  غربالگری سه ماهه اول کاملا دقیق تر از تست غربالگری سه ماهه دوم  است.

در غربالگری مرحله اول، تست خون مادرباردار و سونوگرافی پیشرفته از جنین انجام شده و نمونه خون مادر برای اندازه گیری دو پروتئین،پروتئین A پلاسمایی مرتبط با بارداری و PAPP-A است. هرچند هیچ آزمایشی به طور کامل خطر اختلال کروموزومی، بیماری های ژنتیکی و نقص مادرزادی را شناسایی نمیکند.

در هر حاملگی این پروتئین ها به خون مادر انتقال داده میشود و در آزمایش غربالگری قابل سنجش است. سونوگرافی تست استخوان جنین و اندازه گیری آن انجام می شود.

از جمله مواردی که در سونوگرافی مورد بر رسی قرار میگیرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد

استخوان بینی

پوست جنین

ان تی همان مایع زجاجی پشت گردن جنین

زمان انجام غربالگری مرحله اول

آزمایش غربالگری در بانوان باردار از هفته ی یازدهم آغاز شده و تا پایان هفته ی سیزدهم قابل انجام است. آزمایش خون را می توان در این زمان یا حتی دو هفته قبل از سونوگرافی انجام داد. برای راحتی بیشتر، اکثر زنان ، سونوگرافی و انجام کارهای  مربوط به آزمایش خون را با  هم انجام می دهند.

توجه داشته باشید که تست غربالگری سه ماهه دوم ماننده غربالگری سه ماهه اول دقت و صحت ندارد و توصیه می شود که جهت اطمینان بیشتر غربالگری مرحله اول را انجام دهید.

تست غربالگری احتمال خطرات مربوط به جنین را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که این آزمایش فقط یک تست تشخیص میباشد و در صورت وقوع مشکل باید با پزشک خود جهت درمان در ارتباط باشید.

تعیین جنسیت در غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه اول آزمایشی برای تشخیص ناهنجاری کروموزومی،اندازه ضخامت مایع پشت گردن ( ان تی) و استخوان بینی جنین است که هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می شود. غربالگری سه ماهه دوم ارتباطی به تعیین جنسیت ندارد.

ولی در مرکز تصویربرداری دکتر شاکری تعیین جنسیت از هفته 11-13 به صورت رایگان به همراه انجام سونوگرافی ان تی قابل انجام است. این سونوگرافی در هفته 11 و 12 یک درصد خطا و از هفته 13 به بعد بدون خطا انجام میشود.

امتیاز شما به این مقاله
5/5

منتظر نظرات خوبتون هستیم

لطفاً در لینک زیر نظرتون رو در مورد مرکز ما و خدماتمون بنویسید تا بقیه هم ازش استفاده کنن.
بخشهای جدید سایت

دانستنی های بارداری

قبل از بارداری تا بعد از تولد
جدید
اشتراک گذاری این مطلب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print
تبلیغات شما

جهت اطلاع از شرایط و تعرفه ها به شماره واتساپ 02188539951 یا جیمیل drshakeri.imagincenter@gmail.com پیام بدهید.