مرکز تصویر برداری دکتر شاکری

مرکز تصویر برداری دکتر شاکری

لوگو سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان

تست سنجش تراکم استخوان تعیین کننده آن است که آیا افراد دارای پوکی استخوان هستند یا خیر. علاوه بر آن در تشخیص اختلالات ناشی از شکستگی استخوان ها و احتمال شکستگی در آنها قابل استفاده می باشد. در گذشته فرض براین بود که پوکی استخوان فقط بلافاصله پس از شکستگی استخوان ایجاد می شود. ولی با گذر زمان و تحقیق به این نتیجه رسیدند که با افزایش سن استخوان های افراد به طور متداول ضعیف می شود.

درباره این روش
 • تست چگالی استخوان در حقیقت محاسبات خطر بروز شکستگی در آینده را نیز با دقت و صحت بالایی انجام می دهد. در تست سنجش تراکم استخوان از اشعه ایکس استفاده می شود و محاسبه می شود که چند گرم کلسیوم و یا سایر املاح در یک قسمت از استخوان فرد ذخیره شده است. اغلب این تست در ستون فقرات، ساعد و یا لگن انجام می گیرد.
 • سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن میتوان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین روش آن استفاده از روش DEXA است.

  DEXA که مخفف عبارت Dual Energy X-ray Absorptiometry است روشی است که از اشعه ایکس برای سنجش تراکم استخوان استفاده میکند. در این روش از دو منبع، اشعه ایکس به سمت استخوانی که قصد سنجش تراکم آن را دارند فرستاده میشود.

  مقداری از اشعه توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج میشود. مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری میشود. هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد ( به این معنی که خلل و فرج و فضاهای خای ریز داخل استخوان کمتر باشند) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده میرسد. اشعه دریافتی به توسط گیرنده یا دتکتور Detector به یک کامپیوتر رفته و در آنجا مقیاس مقدار اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل میشود. استفاده از دو منبع اشعه ایکس به منظور دقیقتر کردن اندازه گیری است.

 • از این روش تصویربرداری بیشتر در کسانی استفاده میشود که در معرض خطر ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان هستند. پوکی استخوان در ابتدا هیچ علامتی ندارد ولی میتواند موجب افزایش احتمال خطر شکستگی استخوان شود. پس در شرایط زیر توصیه میشود که از تست دانسیتومتری استخوان یا سنجش تراکم استخوان استفاده شود
 1.    بروز شکستگی بعد از یک ضربه خفیف
 2.    ایجاد قوز در کمر که معمولا به علت شکستگی های مکرر مهره ها ایجاد میشود
 3.    مصرف کورتون به مدت طولانی ( مصرف این دارو موجب پوکی استخوان میشود)
 4.    بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از 45 سال
 5.    آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یکسال
 6.    وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک
 7.    سابقه وجود شکستگی لگن در خانواده مادری
 8.    کم بودن شدید وزن بصورتی که BMI کمتر از 19 باشد
 • درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد.
 • با این حال با داروهایی مثل آلندرونات که به صورت قرص های روزانه یا هفتگی وجود دارد، یا با تزریق آمپول های مشابه که به صورت ماهانه انجام خواهد شد، بیماری درمان می شود.

 • مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D به موازات این درمان ها برای بهبود لازم و موثر است.

 • اندازه‌گیری تراکم استخوان یکی از راه‌های سنجش سلامتی است. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های سنجش تراکم استخوان، تمایل فزاینده‌ای در میان پزشکان و در پی آن بیماران برای انجام این آزمایش و بررسی احتمال پوکی استخوان به وجود آمده است.

 • متاسفانه مثل بسیاری دیگر از روش های بررسی جدید با توجه به مدرن بودن این نوع عکسبرداری، برخی تصور می کنند معجزه می کند و تمایل زیادی برای انجام آن دارند، اما واقعیت این است که با وجود کمکی که اندازه گیری تراکم استخوان به تشخیص پوکی استخوان می کند، گاهی این آزمایش بی علت درخواست می شود و هزینه های اضافی بر جامعه تحمیل می شود.
تصویر دستگاه مرکز

قابلیت های سنجش تراکم استخوان ما

 • سنجش تراکم استخوان با دستگاه پیشرفته هالوژیک آمریکا
 • فول دیجیتال با کیفیت بسیار بالا
 • قابل انجام برای اطفال و بزرگسالان
 • تحویل عکس به صورت رنگی و آنی
توانایی ها

روش های رزرو نوبت

ساعت کار دستگاهها

بیمه های طرف قرارداد

نظر یا سؤال خود را برای ما ارسال کنید

منتظر نظرات خوبتون هستیم

لطفاً در لینک زیر نظرتون رو در مورد مرکز ما و خدماتمون بنویسید تا بقیه هم ازش استفاده کنن.
تبلیغات شما

جهت اطلاع از شرایط و تعرفه ها به شماره واتساپ 02188539951 یا جیمیل drshakeri.imagincenter@gmail.com پیام بدهید.