مرکز تصویر برداری دکتر شاکری

مرکز تصویر برداری دکتر شاکری

روش کار سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم چگونه است؟

سونوگرافی غربالگری

موضوعات گفته شده در این محتوا

روش کار سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم چگونه است؟

 

 

اسکن سونوگرافی معمولا از طریق شکم انجام می شود، اما ممکن است از طریق واژن نیز انجام شود. برای یک اسکن ترانس شکمی، روی تخت خوابیده و شکم خود را برای انجام کار در معرض دید قرار دهید. یک دستیار، ژل خنکی را روی شکم شما می­مالد تا انتقال صدا به خوبی انجام شود. سپس سونوگراف، ترنسدوسر (transducer) (که اندازه یک قالب صابون است) را در جلو و عقب شکم شما حرکت می­دهد تا امواج صدا ارسال شوند.

از آنجایی­که یک کامپیوتر، اکو­های حاصل را به تصاویر در یک مانیتور ویدئویی تبدیل می کند، کودک شما بر روی آن ظاهر می­شود. بافت یا استخوان به صورت مناطق روشن یا خاکستری نشان داده می­شوند و مایع آمنیوتیک به صورت مناطق تاریک ظاهر می­شود.

در طول اسکن، سونوگراف اندازه­های کودک شما را اندازه­ گیری می­کند و تصاویر و ویدئو برای مسئول مراقب یا مفسر­تان تهیه می­کند. اگر دوست دارید، می­توانید این روند را تماشا کنید (اگر نمی­خواهید جنسیت فرزند­تان را بدانید، حتما قبل از شروع سونوگرافی به سونوگراف بگویید). ممکن است مشتاق باشید که بدانید سونوگراف چه چیزهایی می­بیند اما باید صبر کنید تا متخصص نتایج را ببیند و سپس آنها را با شما در میان بگذارد.

سونوگرافی اصلی حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. اسکن دقیق تر (سطح دوم)، که ممکن است در آن از تجهیزات پیشرفته تری استفاده شود، می تواند از 30 تا 90 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

امروزه سونوگرافی سه ماهه اول از طریق واژن، با یک دستگاه مخصوص که شبیه عصا طراحی شده است، انجام می­شود. این روش ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد، اما به طور کلی در مراحل اولیه بارداری تصاویر بهتری را نسبت به سونوگرافی شکمی فراهم می­کند و می­تواند در تشخیص حاملگی­های خارج از رحم و اختلالات جنینی بسیار مفید باشد.

اگر در طول سه ماهه اول، یک سونوگرافی ترانس شکمی برای شما تجویز شده باشد، احتمالا از شما درخواست می­شود تا قبل از سونوگرافی، چند لیوان آب بخورید، زیرا برای انجام این کار باید مثانه­تان پر باشد. ممکن است این کار بسیار ناراحت کننده باشد، اما باعث می شود رحم به سمت شکم حرکت داده شود و شکم نیز به سمت بالا هل داده شود و در نتیجه کودک به راحتی دیده شود (از سوی دیگر، پس از سه ماهه اول -یا در طی یک سونوگرافی ترانس واژینال – بهتر است مثانه­تان خالی باشد).