سونوگرافی غربالگری جنین ( سونوگرافی سه ماهه دوم)

غربالگری جنین

موضوعات گفته شده در این محتوا

سونوگرافی غربالگری جنین ( سونوگرافی سه ماهه دوم)

غربالگری جنین

سونوگرافی غربالگری جنین در اواسط بارداری چه اطلاعاتی را فراهم می­کند؟

با یک سونوگرافی در اواسط بارداری توسط یک سونوگراف، پزشک شما می­تواند:

ضربان قلب کودک شما را بررسی کند

تا مطمئن شود که ضربان قلب، طبیعی است. مسئول مراقب شما، تعداد ضربان در هر دقیقه را اندازه می­گیرد.

سایز کودک شما را اندازه گیری می­کند

سونوگراف، از سمت جمجمه، کنار استخوان ران و اطراف شکم را اندازه گیری می کند تا اطمینان حاصل کند که سایز او نسبت به سن­اش، مناسب است. اگر این اولین سونوگرافی شما باشد و کودک شما نسبت به هفته دوم، خیلی بزرگتر یا خیلی کوچکتر باشد، احتمالا تاریخ جدیدی برای سونوگرافی تعیین می­شود. اگر پزشک شما، نگرانی­ای بابت رشد کودک­تان نداشته باشد، یک یا چند سونوگرافی برای بررسی پیشرفت جنین تجویز خواهد کرد.

بررسی می کند که آیا بیش از یک جنین وجود دارد یا خیر

اکنون می­توانید بفهمید که دوقلو یا چند قلو باردار هستید یا خیر. اکثر زنانی که چند قلو باردار هستند، در سه ماهه اول سایز بزرگی دارند و با یک سونوگرافی می­توانند تعداد جنین­ها را تعیین کنند.

محل جفت را بررسی می­کند

اگر جفت، سرویکس (دهانه رحم) را بپوشاند (جفت سر راهی)، می تواند بعدا باعث خونریزی در بارداری شود. اگر پزشک­تان متوجه این شرایط شود، ممکن است یک اسکن در اوایل سه ماهه سوم تجویز کند که آیا جفت همچنان سرویکس را پوشانده است یا خیر. با این حال نگران نباشید! تنها یک درصد کوچکی از جفت­های سر راهی قبل از هفته بیستم تشخیص داده شده اند که برای بدنیا آمدن نوزاد، مشکل ایجاد می­کنند.

مقدار مایع آمنیوتیک را در رحم ارزیابی می­کند

اگر سونوگرافی نشان دهد که مایع آمنیوتیک شما بیش از حد یا خیلی کم است، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. شما باید یک معاینه کامل انجام دهید تا بتوانید علت آن را دریابید و پزشک­تان ممکن است شما را با سونوگرافی­های منظم تحت نظر بگیرد.

کودک­تان را از نظر اختلالات فیزیکی بررسی می­کند.

پزشک­تان به دقت آناتومی اصلی کودک شما را، از جمله سر، گردن، قفسه سینه، قلب، ستون فقرات، معده، کلیه­ها، مثانه، بازوها، پاها، و بند ناف را نگاه خواهد کرد تا مطمئن شود که آنها به درستی رشد کرده اند یا خیر. اگر نتایج مشکوکی از چندین نشانگر یا آزمایش سه ماهه اول بدست آید یا دلایل دیگری برای نگرانی وجود داشته باشد، متخصص اسکن دقیق تری را (سطح 3) برای بررسی علائم نقص مادرزادی یا سندروم داون انجام خواهد داد.

جنسیت جنین را تعیین می­کند

اگر می­خواهید بدانید که کودک شما پسر است یا دختر، معمولا می­توانید در اواسط دوران بارداری (هفته 16 تا 20) با استفاده از سونوگرافی آن را بفهمید، مگر اینکه، مثلا در طول اسکن، دستان کودک­تان اندام­ تناسلی­اش را پوشانده باشد. در بعضی موارد، برای متخصص مهم است که جنسیت کودک شما را بداند – مثلا اگر کودک به دلایل شرایط مادرزادی خاص، در خطر باشد. اگر نمی­خواهید جنسیت کودک­تان را بدانید، بگذارید متخصص­تان آن را بفهمد، به طوریکه در طول تست آن را لو ندهد.

کلمات کلیدی:

غربالگری جنین

سونوگرافی غربالگری جنین

سونو غربالگری جنین